Nacházíte se: Úvodní stránka >
Poradna > Obchod s nemovitostmi > Potřebuji zprostředkovatelskou smlouvu
Potřebuji zprostředkovatelskou smlouvu

Potřebuji vůbec zprostředkovatelskou smlouvu?

 

Ano potřebujete, a to i přesto, že celá řada nově vzniklých a neznámých realitních kanceláří tvrdí opak. Důvodů, proč tvrdíme že potřebujete, je mnoho a my se je pokusíme v následující úvaze nejdůležitější z nich pojmenovat.

 

Mnoho poptávajících (tedy i možná Vašich klientů) si velmi často stěžuje, že má problém při výběru vhodné nabídky na trhu s nemovitostmi, a to zejména ve fázi zajištění prohlídky nemovitosti,  získání profesionálně zpracovaných informací, zjištění skutečné prodejní ceny … Celá řada subjektů nabízí za různé ceny jednu nemovitost! Jak je to možné?

 

Důvod je prostý - mnoho „zprostředkovatelů“ nemá ve skutečnosti smluvní vazbu na majitele a ve své činnosti je odkázán pouze na informace, které si např. stáhnul z internetové prezentace kanceláře, která má nemovitost ve své nabídce a s majitelem uzavřela řádnou zprostředkovatelskou smlouvu a výsledkem je v dobrém případě zmatek a podávání neúplných informací ve fázi prodeje!

 

Takové kanceláře nebo jednotlivci jsou v podstatě neprofesionálním (můžeme říci že i parazitujícím) subjektem, který vytváří chaos na realitním trhu. Ve chvíli, kdy kancelář není schopna předložit zprostředkovatelskou smlouvu, doporučujeme ukončit jednání. Vyvarujete se tak zklamání a nebudete zbytečně ztrácet čas… Jednejte pouze s kanceláří, která má zprostředkovatelskou smlouvu - pouze v tomto případě můžete dostat pravdivé informace a jistotu, že můžete nemovitost koupit.

 

Dalším důvodem proč uzavírat zprostředkovatelskou smlouvu je skutečnost, že vyrovnaná zprostředkovatelská smlouva nastaví jasná pravidla po účastníky této smlouvy a vyplynou z ní podmínky realitního obchodu - je řečeno, co je čí právo, povinnost, co je cílem a jak kdo se o plnění tohoto cíle postará a jaká odměna, od koho, a komu náleží.

 

V oblasti jiných služeb téměř nikdo nepochybuje o tom, že smluvní zajištění obchodního vztahu je nutné. Znáte člověka, který by stavěl rodinný dům a neměl řádně vyhotovenou smlouvu o dílo nebo jedince, který prodává svůj automobil a neměl o jeho prodeji řádně podepsanou smlouvu? Je možné prodávat osobní automMARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justifySPAN style=FONT-SIZE: 10pt; COLOR: navy; LINE-HEIGHT: 95%; FONT-FAMILY: Arialobil v několika autobazarech najednou?

 

Ne, rozumný a dospělý člověk takto nejedná. Přesto se při prodeji nemovitostí, jejichž cena se často pohybuje v řádech milionů, často chováme jak na perském trhu a mnoho „zprostředkovatelů“ a „obchodníků s nemovitostmi“ pak nabízí „své zboží“ se strategií, která spoléhá na teorii pravděpodobnosti, to znamená že spoléhá na to, že z několika set nemovitostí, které má v nabídce bez detailnějšího posouzení a smluvního zajištění, se nějaké procento vždy „ujme“. Snaha o spokojenost klientů, tedy prodávajícího a kupujícího je v těchto případech potlačena na absolutní minimum a často hraničí až s nezájmem. Jediným „hybným momentem“ je pouze zisk…

 

Jaká smlouva je tedy nejvýhodnější? Z hlediska prodávajícího i zprostředkovatele je to tzv. exkluzivní smlouva, ale na omezeně krátkou dobu (u bytů 3-4 měsíce, u rodinných domů a chalup na cca 6 měsíců, u komerčních nemovitostí 6 měsíců a více). Opět si dovolujeme upozornit, a letitá zkušenost nám dává zapravdu, že RYCHLE NEMUSÍ ZNAMENAT VÝHODNĚ…

 

Prodávající má (za předpokladu, že dobře vybral kancelář) jistotu, že o jeho nemovitosti budou potenciálním kupcům poskytovány pravdivé informace, že na prodej budou vynaloženy nemalé finanční prostředky… Zkrátka - prodeji se bude někdo věnovat a výše uvedená teorie pravděpodobnosti doplněná nezájmem tak nebude naplněna.

 

Zprostředkovatel má v takovém případě jistotu, že se mu vynaložené finanční prostředky a vynaložený čas vrátí a že klienti budou spokojeni s profesionálním přístupem… Praxe potvrzuje, že takto uzavřené obchody jsou ze strany realitních kanceláří realizovány s velkým nasazení a končí spokojeností všech účastníků.

 

Naše domácí i zahraniční zkušenosti potvrzují, že zejména díky rozvoji internetu, je cesta k vyhledání zájemce o koupi snazší a za podmínek správně nastavené ceny, což je mimo jiné i úloha zprostředkovatele, téměř bezproblémová. O to více tak vystupuje do popředí seriozní a profesionální práce realitní kanceláře, která je však zajištěná smluvním vztahem.

 

Rozsah i kvalitu poskytovaných služeb při obchodu s nemovitostmi může garantovat jedině komplexní zadání definované smluvním vztahem, tedy exkluzivní zprostředkovatelská smlouva. V tomto ohledu mnoho práce vykonala ARK ČR, která ve spolupráci s erudovanými právníky dala všem svým členům (ale i veřejnosti) k dispozici vzorovou zprostředkovatelskou smlouvu, která řeší podmínky spolupráce realitní kanceláře a klienta.

 

Poznámka na závěr: Pokud Vás zajímá, co a kdo je ARK ČR, pak si určitě otevřete odkaz Existuje nějaká organizace, která koordinuje činnost realitních kanceláří?“

NEJVĚTŠÍ SLEVY V NAŠÍ NABÍDCE
-42%
Pronájem obchodních prostor v c...
7 000 Kč / celkem / za měsíc Cena po...
-20%
Prodej družstevního bytu 2+1 v K...
795 000 Kč / celkem Cena po výrazné ...
-17%
Prodej polyfunkčního historického do...
9 900 000 Kč / celkem Zajímavý vý...
-17%
Budova k bydlení a podnikání v Ja...
5 750 000 Kč / celkem Podrobnosti u ...
Všechny SLEVY
ŘADOVÉ RD ZUBĚNKA
PŘIPRAVUJEME
ŘADOVÉ RD V POLÍCH