Nacházíte se: Úvodní stránka >
Poradna > Obchod s nemovitostmi > Koordinace činnosti RK
Koordinace činnosti RK

Existuje organizace, která koordinuje činnost realitních kanceláří?

 

Ano, je to Asociace realitních kanceláří České republiky a naše kancelář je jejím řádným členem. Jedná se o největší profesní sdružení odborníků, obchodníků a dalších profesionálů působících na trhu s nemovitostmi v České republice. Asociace byla založena v roce 1991 několika realitními kancelářemi z různých míst České republiky a v dnešní době čítá členská základna kolem 200 realitních kanceláří z celé republiky.

 

V tomto článku  této naleznete shrnutí, proč existuje asociace, koho zastupuje, jaké byly důvody pro její založení apod. Konkrétní služby a produkty, které asociace a její dceřinné společnosti nabízejí, nejen profesionálům v obchodě s nemovitostmi, naleznete na dalších stránkách. Současný vývoj, ale i prognózy dalšího vývoje trhu s realitami v naší zemi nasvědčují, že založení asociace bylo velmi prozíravým krokem. Zejména dnešní ekonomická situace v celé republice vyzvedává důležitost faktorů vedoucích k založení asociace a spolu s nimi se setkáváme s dalšími úkoly, které asociace při své činnosti sleduje.

Důvody, které vedly k založení asociace v roce 1991 byly tyto:

  • sdružit podnikatele zabývající se stejnou profesí prosazovat a ochraňovat zájmy realitních kanceláří (zejména v kontextu legislativním)
  • zajišťovat průběžné vzdělávání v oborech souvisejících s oblastí nemovitostí
  • vytvořit sdružení, které by postupně svou činností získávalo autoritu v rámci naší republiky, včetně potřebných kontaktů na obdobné organizace v zahraničí

Samozřejmě nesmíme zapomenout na cíl existence asociace, který spočívá ve vypracování a schválení právních předpisů upravujících realitní činnost na obdobných principech jako v ekonomicky vyspělých zemích. Za tímto účelem byl například zpracován Návrh zákona o činnosti realitních kanceláří a návrh novely zákona č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání. Prakticky tento úkol směřuje k tomu, aby byly dány stimuly k novelizaci živnostenského zákona případně k jiné právní úpravě, která zajistí vstup nových subjektů na realitní trh pod podmínkou prokázání profesní způsobilosti a morální bezúhonnosti. Stručně řečeno, tento úkol směřuje k zavedení licencí v realitní činnosti, čímž přispěje k celkovému zlepšení situace na realitním trhu nejen z hlediska obchodního, ale i etického.

NEJVĚTŠÍ SLEVY V NAŠÍ NABÍDCE
-50%
Pronájem obchodních prostor v c...
6 000 Kč / celkem / za měsíc Cena po...
-29%
Rozlehlý zámecký areál s pozemky v o...
8 600 000 Kč / celkem Podrobné i...
-20%
Obchod (komerční prostor) v T...
8 000 Kč / celkem / za měsíc
-20%
Pronájem obchodních prostorů v Tř...
39 000 Kč / celkem / za měsíc Po vý...
Všechny SLEVY
ŘADOVÉ RD ZUBĚNKA
PŘIPRAVUJEME
ŘADOVÉ RD V POLÍCH